07aug2011

Lídri svetových ekonomík horúčkovito rokujú o odvrátení krízy

Paríž/Frankfurt nad Mohanom 7. augusta (TASR) – Tradične ospalý august, keď väčšina západnej a južnej Európy dovolenkuje a médiá zápasia s tzv. uhorkovou sezónou, vystriedala tento rok nečakaná, horúčkovitá aktivita. Nad svetovou ekonomikou sa totiž sťahujú mraky. Odrážajú to aj titulky v nemeckých a francúzskych novinách.

„Krach“ hlása nedeľník Welt am Sonntag v súvislosti s neistotou, ktorú vyvolali dlhové problémy eurozóny a USA. Týždenník Der Spiegel na obálke uverejnil euro a dolárové bankovky v plameňoch pod titulkom: Zadlženosť USA, kríza eurozóny, akciové trhy v chaose: Zbankrotuje svet?.

Aj titulky vo francúzskych novinách sú pochmúrne: „Svet na pokraji kolapsu,“ píše Le Journal du Dimanche s podtitulom: „Štart nového týždňa bude rozhodujúci. Trhy žijú v strachu z bankrotu“. Le Parisien zase pripomína, že USA, ktorým agentúra Standard & Poor’s 5. augusta odobrala najvyšší rating, majú teraz rovnaké úverové hodnotenie ako Španielsko, Japonsko alebo Čína.

Lídri siedmich najvyspelejších štátov sveta (G7) preto zvolali mimoriadnu konferenciu ministrov financií a guvernérov centrálnych bánk. Presný čas telefonických rokovaní nie je známy, vie sa len, že sa uskutočnia pred začiatkom obchodovania na burze v Tokiu, ktorá sa v pondelok 8. augusta otvára o 02.00 h SELČ.

Aj Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) bude dnes o 18.00 h SELČ rozhodovať o tom, či banka začne v pondelok nakupovať na sekundárnych trhoch aj talianske a španielske dlhopisy.

O dlhovej kríze v eurozóne aj problémoch USA, ktorým po znížení ratingu hrozí, že úroky z ich dlhopisov stúpnu a s nimi aj náklady na splácanie dlhov, v noci nadnes telefonicky diskutovali štátni tajomníci ministerstiev financií 20 najväčších svetových ekonomík (G20). Potvrdila to juhokórejská centrálna banka, podľa ktorej sa hovorilo o opatreniach na minimalizáciu otrasov na finančných trhoch. Dodala, že naďalej dôveruje americkým dlhopisom. Podobný postup zaujal aj ďalší ázijský spojenec USA – Japonsko.

Už od soboty (6.8.) sú poprední svetoví politici v intenzívnom telefonickom kontakte. Americký prezident Barack Obama sa spojili s viacerými európskymi lídrami. Washington tvrdí, že S&P sa pri výpočte amerického dlhu pomýlila. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, ktorého krajina momentálne predsedá G7 a G20, v sobotu rokoval s britským premiérom Davidom Cameronom. Zhodli sa na tom, že je dôležité spolupracovať, podrobne monitorovať situáciu a byť neustále v kontakte.

Francúzsko, Británia, ale aj Rusko už deklarovali, že USA majú ich dôveru. Podľa ich názoru najväčšia svetové ekonomika svoje dlhy zníži. Iba Čína sa nezdržala kritiky. Vyčítala Spojeným štátom, že si žili nad pomery a sú závislé od dlhov. Ázijská krajina, ktorá je najväčším veriteľom USA, zároveň vyzvala vládu vo Washingtone, aby začala šetriť a postarala sa o bezpečnosť čínskych investícií do amerických dlhopisov.

Investori tak s napätím očakávajú na blížiaci sa pondelok. V závere tohto týždňa totiž ECBvykupovala len portugalské a írske dlhopisy, čo podľa nich naznačuje, že strážcovia európskej meny majú veľmi rozdielne názory. Najmä Nemci žiadajú, aby Taliansko a Španielsko najprv prijali nové úsporné opatrenia a až potom by ECB mohla začať s nákupom ich dlhopisov. Hrozí však nebezpečenstvo, že ďalší tlak na talianske a španielske dlhopisy prehĺbi straty európskych bánk a podkope bankový systém na starom kontinente.

Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

 

Autor: TASR                                                     Zdroj: openiazoch.zoznam.sk




KONTAKTUJTE NÁS:+421 903 711 624info@gold-silver.biz