12mar2012

Investorom najviac zarobia drahé a priemyselné kovy

Najvýraznejšie v tomto roku by malo opäť rásť zlato a neklesne ani cena ropy.

Ruky preč od rizikových akcií, kupujte radšej komodity. Zhoduje sa na tom väčšina odborníkov, podľa ktorých sa bude komoditám na burzách v tomto roku dariť. Vysvetlenie je jednoduché. Hoci sa zdá, že Grécko nad svojimi dlhovými problémami na istý čas vyhralo, situácia sa môže opäť skomplikovať. Okrem toho komoditám praje aj uvoľnená politika centrálnych bánk. „Tie na trh vpúšťajú veľa lacných peňazí, ktoré banky nemajú kam inam ,zaparkovať‘ než do komodít, akcií a dlhopisov,“ tvrdí Martin Prokop, analytik Next Finance. Akciové indexy najmä na negatívne správy z eurozóny reagujú najvýraznejšie, preto pravdepodobne budeme ešte svedkami turbulencií na finančných trhoch.

Zlato a ropa sú víťazmi
„Najsilnejšie by mali v tomto roku rásť drahé a priemyselné kovy. Taktiež očakávame ďalšie zdraženie energetických surovín,“ predpokladá Boris Tomčiak, analytik spoločnosti Colosseum. Podľa neho príčinou je najmä rastúci globálny dopyt a zvyšovanie nákladov na ťažbu.

Zlato na začiatku roka výraznejšie nerástlo. Jeho cena sa dnes pohybuje okolo 1 700 dolárov za trojskú uncu. „Zlato si začiatkom roka vybralo len oddychový čas,“ cituje portál CNBC Charlieho Morrisa, šéfa HSBC Global Asset Managment. Podľa jeho slov zlatu sa však darí oveľa lepšie než akciám. „Tento trend preto nie je ani zďaleka na konci,“ dopĺňa Morris. Horšie ako ceny zlata na tom nie sú ani ceny platiny, medi a paládia. „Striebro sa využíva aj v priemysle a pozitívne makrodáta naznačujú oživenie, čo je pre striebro pozitívum. Platina stojí aktuálne toľko, čo zlato, a to sa stáva málokedy. Pritom je omnoho vzácnejší kov a rastie po nej aj priemyselný, aj investičný dopyt,“ ozrejmuje Jana Dirgová z Across Wealth Management. Martin Prokop z Next Finance však varuje pred bublinou na drahých kovoch, ktorá časom môže spľasnúť. Ako príklad uvádza cenu zlata, ktorá sa v roku 2007 prepadla o 30 percent po tom, čo USA vstupovali do krízy.

Jednoznačným víťazom za posledné mesiace, čo sa týka rastu cien, je však jednoznačne ropa. Cena čierneho zlata nepretržite rastie už od polovice decembra. Aktuálne ropa Brent atakuje hranicu 125 dolárov za barel. Cena čierneho zlata rástla najmä v dôsledku iránskemu konfliktu. Podľa komoditného stratéga Saxo Bank Oleho Slotha Hansena, ak by iránsky konflikt vyústil do uzavretia Hormuzského prielivu, cena ropy vyskočí nahor ešte prudšie. Za benzíny a nafty na Slovensku preto platíme najviac v histórii. Pritom v roku 2008 stál barel ropy až 156 dolárov a benzíny také drahé neboli. Na príčine je najmä prepad eura, ale aj vysoké spotrebné dane na pohonné látky. „Veľký rozdiel oproti roku 2008 je z hľadiska Európy v samotnom dolári, ktorý sa posilnil oproti euru o viac ako 17 percent. A ešte viac oproti už neexistujúcej slovenskej korune. To spôsobilo, že cena palív je dnes porovnateľná alebo dokonca vyššia ako v roku 2008,“ konštatuje Hansen.

Ceny obilnín ukáže až jar
Čo sa týka cien obilnín, pre ne bude najdôležitejší jarný výsev. „Farmári už naznačili, že osiatu plochu by mohli zväčšiť v prípade kukurice a sóje,“ dopĺňa Tomčiak. Dokonca cena sójových bôbov vyskočila najvyššie za posledných mesiacov po tom, čo americká vláda vyhlásila, že v tomto roku očakáva zhoršenú úrodu v Brazílii a Argentíne. Najvyššie za posledných deväť mesiacov vyskočila aj cena bavlny a jej marže sa zvýšili takmer o 74 percent. Na príčine bol zákaz Indie vyvážať bavlnu z krajiny v obavách pred jej nedostatkom pre domáce textilné spoločnosti. „Z tejto situácie by mali profitovať predovšetkým americkí vývozcovia, ktorí budú bojovať s narastajúcim dopytom,“ vysvetľuje Boris Penev analytik portálu Forex.sk. India je totiž po Amerike druhým najväčším vývozcom bavlny na svete.

Autor: Martina Štefanková                                                       Zdroj: hnonline.sk

 





KONTAKTUJTE NÁS:+421 903 711 624info@gold-silver.biz