Stopnúť zadlžovanie sa podarilo len siedmim krajinám Európskej únie.
Európe sa nedarí skrotiť dlhy. Napriek kríze sa viac ako tri štvrtiny štátov Európskej únie naďalej zadlžovali podľa Európskeho štatistického úradu aj vlani a priemerný dlh európskej 27-čky tak vzrástol na vyše 82 percent z 80 percent v roku 2010. Vývoj dlhovej krízy tak starý kontinent stále nemá pod kontrolou.
Dvojnásobne vzrástol počet štátov, ktorých zadlženie prekročilo sto percent. To znamená, že dlhovali viac, ako ich ekonomika vyprodukuje za rok. Ku Grécku a Taliansku sa pridalo aj Portugalsko s Írskom. „Momentálne väčšina krajín zápasí len so znižovaním nadmerných deficitov, takže v najbližších rokoch pôjde najmä o postupné spomaľovanie rastu a stabilizáciu dlhu,“ vysvetlil hlavný analytik ING Eduard Hagara.
Dlh narástol aj Slovensku, napriek tomu, že vlani znížilo deficit z takmer ôsmich na 4,8 percenta. Aby sa zadlženie štátov znížilo, museli by podľa analytika NextFinance Martina Prokopa hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom. Pri súčasnom slabom ekonomickom raste si však na to Európa podľa neho ešte pár rokov počká.
Autor: Marcela Šimková Zdroj: finweb.hnonline.sk