Európska únia (EÚ) by mala vypracovať svoj „Marshallov plán obnovy“ pre štáty eurozóny, ktoré zápasia s nadmernými dlhmi.
Berlín 20. januára (TASR) – Európska únia (EÚ) by mala vypracovať svoj „Marshallov plán obnovy“ pre štáty eurozóny, ktoré zápasia s nadmernými dlhmi. Uviedol to dnes nemecký ekonóm a poradca kabinetu v Berlíne, Peter Bofinger.
Uznávaný odborník a člen tzv. skupiny mudrcov pre internetový portál novín Handelsblatt povedal, že jedine komplexný koncept riešenia dlhových problémov pomôže spoločnej mene prekonať súčasnú krízu.
Európa nedokáže vyriešiť dlhovú krízu. Namiesto komplexného plánu záchrany zadlžených štátov sa utápa v maličkostiach, čo živí špekulácie, že krajiny ako Grécko nedokážu splatiť svoje dlhy. Preto ekonómovia ako Bofinger požadujú od politikov rýchle a razantné konanie.
Súčasťou komplexného stabilizačného plánu musí byť „rozsiahly európsky investičný plán pre problémové krajiny, aby sa ich ekonomika opäť postavila na nohy po radikálnej liečbe prostredníctvom programov MMF,“ uviedol Bofinger.
Bofinger okrem toho navrhol, aby eurozóna okrem reštrukturalizácie dlhov problémových krajín začala vydávať spoločné dlhopisy. „Európske bondy sú nástrojom, ktoré pomôže vyhnúť sa negatívnym vplyvom na krajiny, ako je Taliansko, a zároveň cestou, ako umožniť vysokozadlženým krajinám prístup k financovaniu pri nízkych úrokoch.“ Financovanie prostredníctvom európskych dlhopisov by však malo podmienku, že rozpočet danej krajiny by musela schváliť Európska komisia (EK).
Bofinger okrem toho považuje za nevyhnutnú reštrukturalizáciu bánk, ktoré sú nadmerne angažované v problémových krajinách, rovnako ako vytvorenie bankového dohľadu pre eurozónu. „Čím rýchlejšie sa presadí takéto komplexné riešenie, tým lepšie. Čiastkové riešenia nebudú úspešné.“
Ďalší z piatich mudrcov Lars Feld tiež počíta s reštrukturalizáciou gréckeho dlhu. „Neverím, že to Grécko dokáže bez odpísania časti dlhu,“ povedal Feld pre Handelsblatt.
Samotné Atény odmietajú hovoriť o možnosti reštrukturalizácie dlhu. V stredu (19.1.) týždenník Die Zeit s odvolaním sa na nemenovaný vládny zdroj, že plán takejto reštrukturalizácie pre Grécko pripravuje nemecká vláda. Spolkové ministerstvo financií to však poprelo.
Hovorca ministerstva uviedol, že v Nemecku sa rovnako ako v celej eurozóne diskutuje o trvalej stabilizácii menovej únie. „Plány na reštrukturalizáciu gréckych dlhopisov, samozrejme, nie sú súčasťou týchto spoločných úvah.“ Hovorca poukázal na fakt, že súkromní investori sa majú začať podieľať na sanácii zadlžených krajín eurozóny najskôr od polovice roka 2013, keď sa skončí euroval a vznikne stály krízový mechanizmus. „Tak to aj zastane,“ dodal hovorca.
Reštrukturalizáciu gréckeho dlhu odmietol aj šéf Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) Klaus Regling. Poukázal na to, že krajina podľa hodnotenia Medzinárodného menového fondu (MMF), EK a Európskej centrálnej banky (ECB) nepotrebuje reštrukturalizáciu dlhu. Trh toto riziko zveličuje. Dodal, že úverová bonita Atén bude postupne rásť vďaka tvrdým úsporným opatreniam a plánovaným štrukturálnym reformám.
Autor: TASR Zdroj: openiazoch.zoznam.sk