O ZLATE A STRIEBRE
Základné fyzikálne chemické vlastnosti zlata
Chemická značka: Au (Aurum)
Protónové číslo: 79
Relatívna atómová hmotnosť: 196,96655 g/mol
Hustota: 19 290 kg/m3
Teplota tavenia: 1 064 °C
Teplota varu: 2 856 °C
Zlato je ušľachtilý kov žltej farby, veľmi odolný voči bežným chemickým vplyvom, hlavne voči vzduchu a vode (zlato nehrdzavie). Rozpúšťa sa len v lúčavke kráľovskej (zmes koncentrovanej kyseliny dusičnej a chlorovodíkovej) a v roztokoch kyanidov. Vyznačuje sa vysokým leskom, tepelnou a elektrickou vodivosťou, ťažnosťou a kujnosťou. Pri prvom stretnutí so zlatom si ale určite všimnete, že je zlatý predmet vzhľadom k svojim rozmerom neobvykle ťažký. Charakteristickou vlastnosťou zlata je totiž vysoká hustota, 19 x vyššia než voda, 2,5 x vyššia než železo či meď, skoro 2 x vyššia než striebro či olovo.
Vysoká hustota zlata spôsobuje, že pri ryžovaní klesá na dno zlatokopeckej panvice, zatiaľ čo ľahké minerály sa odplavujú a pri krúživom pohybe vypadávajú z panvice von. Tiež ľahko odhalíme podvod, ak sa nám pokúsi nepoctivý obchodník podstrčiť pozlátenú mincu z iného kovu. Tabuľkovú hustotu poznáme. Potom ostáva len porovnať či danému objemu mince zodpovedá jej hmotnosť. Existuje totiž len niekoľko kovov ťažších než zlato, ktoré by sa dali zmiešať s meďou aby hmotnostne zodpovedali, všetky sú však ešte drahšie než zlato.
A ešte jeden príklad – vysoká hustota zlata umožní uložiť ohromné hodnoty do malého objemu. Odliatok zlata o rozmeroch bežnej škatuľky od cigariet by vážil cez 2 kilogramy!
Čisté zlato je mäkké. Keď chceme, aby bolo tvrdšie, pridávame doňho meď alebo striebro. Obsah zlata v takýchto zliatinách sa meria v karátoch. O čistom zlate hovoríme, že je karátové, zatiaľ čo zliatinu rovnakého množstva zlata a napríklad striebra označujeme ako 12 karátové zlato. V 18-karátovom zlate sa nachádza 18/24, čiže 75% čistého zlata.
Základné fyzikálne chemické vlastnosti striebra
Chemická značka: Ag (Argentum)
Protónové číslo: 47
Relatívna atómová hmotnosť: 107,8682 g/mol
Hustota: 10 490 kg/m3
Teplota tavenia: 961,78 °C
Teplota varu: 2 162 °C
Striebro je jeden z prvkov známych už od staroveku. Z bežných kovov má najlepšiu elektrickú a tepelnú vodivosť. Z mechanickej a metalurgickej stránky je veľmi dobre spracovateľné – má dobrú kujnosť a dobre sa odlieva.
Napriek tomu, že striebro patrí medzi drahé kovy, ktoré sa vyznačujú silnou chemickou stabilitou, veľmi dobre reaguje s kyselinou dusičnou.
Na suchom čistom vzduchu je striebro neobmedzene stále. Stačí však aj veľmi nízke množstvo sírovodíka (H2S), aby striebro začalo černieť, pretože na jeho povrchu vzniká vrstva sulfidu strieborného Ag2S.
Doposiaľ sa celkovo vyťažilo asi 2,2 miliardy uncí striebra, pričom dnes disponujeme objemom asi 300 miliónov uncí. Inými slovami, 85% všetkého vyťaženého striebra nenávratne zmizlo v priebehu pár rokov.