Aké fundamenty ovplyvňujú cenu zlata

Aké fundamenty ovplyvňujú cenu zlata

 Vítam Vás pri novom článku, kde sa pozrieme na fundamenty, ktoré ovplyvňujú to, ako sa bude správať cena zlata v budúcnosti. 

Dopyt a ponuka

Dopyt a ponuka závisí od viacerých faktorov, a to napríklad

  • Centrálne banky a štáty – tie, keď nakupujú zlato do svojich rezerv, tak nakupujú vo väčších objemoch a týmto spôsobom tlačia cenu smerom nahor.
  • Rôzne negatívne udalosti zapríčiňujú aj vlny kedy nakupujú ratailový klienti.

Priemysel

  • Šperkársky priemysel – najväčší vplyv majú krajiny India a Čína, kde sa najviac spotrobováva zlato na výrobu šperkov. Pretrváva tu istá tradícia, podľa ktorej rodiny, pokiaľ majú peniaze, tak investujú do šperkov alebo nakupujú investičné zlato, alebo striebro.

Papierové zlato

  • Cenu zlata takisto ovplyvňuje takzvané papierové zlato, pod ktorým si môžete predstaviť transakcie na burze. Papierové zlato ovplyvňuje cenu dosť výrazne, a to z dôvodu, že na burze sa obchodujú väčšie objemy zlata, ako sa v skutočnosti dokáže vyťažiť.

Kurz euro/dolár

Aj, keď to tak na prvý pohľad nemusí vyzerať, tak cena zlata a kurz euro/dolár majú veľa spoločného. Viac som sa tejto problematike venoval v tomto videu “Aká bude cena zlata v roku 2023? | Tech. analýza (grafy GOLD, EURUSD, S&P 500)”.
Ale v skratke som tam vysvetľoval, že pokiaľ dolár posiluje, tak vo väčšine prípadov cena zlata klesá. A zasa naopak, keď dolár klesá, tak cena zlata posiluje.

Inflácia

Výška inflácie má za následok to, že čím je inflácia väčšia, tým viac ľudí investuje do drahých kovov a poväčšine aj centrálne banky robia väčšie nákupy. Avšak tento fundament neplatí vždy!

HDP

Vývoj HDP, a to hlavne krajín, ako je Čína, India a USA platí to, že ak dlhodobo HDP rastie, tak tým pádom sa zvyšuje životná úroveň aj príjmy ľudí v tých daných krajinách a tým sa zvyšuje, aj objem predaja zlata a tým pádom to tlačí cenu zlata nahor. Ako som povedal treba si všímať HDP krajín Číny, Indie a USA.

Akciový trh

Vývoj akciového trhu hlavne počas kríz. Nemusí to tak byť vždy, ale v minulosti pokiaľ akciový trh rástol, cena zlata klesala. Pokiaľ akciový trh padal počas kríz, tak cena zlata rástla.

Geopoliticko-ekonomické udalosti 

Medzi tieto udalosti zahŕňame napríklad: ropné šoky, nestabilitu ekonomiky, vojenské konflitky atď. 

V prípade, že budete mať nejaké otázky alebo chcieť k danej téme niečo povedať, neváhajte ich napísať do komentáru pod článkom alebo pod videom na YouTube. 

Ak pre vás informácie vo videu boli užitočné a video sa vám páčilo, tak ho zdieľajte, alebo mu na YouTube kanáli InvestičnýBlog.sk dajte aspoň palec hore, čím oceníte môj čas a úsilie vynaložené na natočenie a spracovanie videa pre vás. Nezabudnite sa prihlásiť aj na odber videí a ak chcete dostávať informácie o nových publikovaných videách, tak nezabudnite kliknúť aj na zvonček. Ďakujem.

Autor videa nie je zodpovedný za žiadnu stratu pochádzajúcu z investícií, nákupov alebo obchodov založených na akejkoľvek informácii tu zverejnenej. Informácie zverejnené v tomto článku a videu prezentujú len osobné názory, skúsenosti a poznatky autora článku a videa a nepovažujú sa za odporúčania pre konkrétnu osobu alebo návštevníka InvestičnýBlog.sk a YouTube kanálu InvestičnýBlog.sk.

Najpredávanejšie drahé kovy

1 oz zlatá investičná minca American Buffalo o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999,9/1000, v nominálnej hodnote 50 USD, od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999,9/1000
Materiál:Zlato
Výrobca:The United States Mint
34,12  s DPH

Výkupná cena: 21.02 €

Minca Kookaburra (Rybárik) 2023 1 oz sa razí v austrálskej štátnej mincovni Perth Mint od roku 1990 s rýdzosťou 999,9/1000 a hmotnosťou 31,1g.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999,9/1000
Materiál:Striebro
Výrobca:The Perth Mint
Najpredávanejšie služby